2024.04.29.

Küzdelem az alkoholizmussal

Sokszor gondolok arra, milyen szerencsés vagyok azért, mert nemcsak az egyetemi és a gimis barátságaim maradtak meg, hanem a gyermekkori barátságaim egy része is. Persze változnak, alakulnak, távolságtól és élethelyzettől függően – vannak olyan barátaim, akiknek már két gyermekük is van, én egyelőre a szinglik életét élem, szóval elég mások a mindennapjaink, de attól még jól megértjük egymást. Amikor csak tudok, igyekszem időt szakítani a barátságaim ápolására és szívesen alkalmazkodom jobban az ő időbeosztásukhoz, pláne, ha a már említett, családos barátaimról van szó.

Néha azért visszavágyom a gondtalanabb hétköznapokba, a gyerekkorba, amikor a játék és a tanulás tette ki a mindennapjainkat – jó lenne legalább néhanapján letenni azt a sok terhet, ami a felnőtt élettel jár. De tényleg hálás vagyok azért, hogy mindig megértésre találok a barátaim körében, és természetesen ők is számíthatnak rám hasonló esetben.

Az egyik kedves gyerekkori barátnőm édesapja sajnos alkoholbetegséggel küzd, ezt nemrég tudtam meg. Már egy éve tart nála az egész, az tett be neki, amikor álláskeresővé vált, azóta az egészségi állapota is fokozatosan romlik. A család kétségbe van esve, de nemrég hallottak a Felépülők programjáról, ami miatt visszatért beléjük a remény. Persze sok dologgal nem voltak tisztában a függőséggel kapcsolatban, így a felepulok.hu oldal ilyen szempontból is hasznosnak bizonyult számukra, hogy rengeteg információval lettek gazdagabbak, és némiképp tájékozottabbak most már az előttük álló kihívásokat illetően.

Teljesen érthető, ha hozzátartozóként például olyan dolgoknak szeretnénk utánaolvasni, hogy honnan ismerhető fel az alkoholizmus végstádiuma vagy milyen lehetséges jövő vár egy függőre.

A Felépülők egy 28 napos, bentlakásos programot kínál, amelyet alkalmassági felmérés előz meg. Nagyon fontos az elszántság és a betegségtudat, anélkül ugyanis nem tud működni a felépülés. Olyan eset is lehetséges, hogy az állapotfelmérésen derül ki, hogy az alkoholbeteg valamiért nem alkalmas a programban való részvételre, persze ilyenkor nem kell rögtön olyan dolgokra gondolni, hogy biztosan az alkoholizmus végstádiumában van, de bármilyen egészségügyi ok, vagy viselkedésbeli jellemző, pszichés állapot lehetséges, ami sajnos ezt az eredményt hozza magával.

Nagyon fontosnak tartom, hogy ne legyen tabutéma a függőség, és ne szégyenítsük meg az elvonóra szorulókat. A Felépülők csapata maga is felépülő alkoholbetegekből áll, ez a program alapjául szolgáló Minnesota-modellben bevett dolog: az fog tudni igazán hatni a függőre, aki maga is megjárta a poklot, ráadásul egyfajta pozitív példaként, mentorként is szolgál a felépülni vágyók számára.

Természetesen a legfontosabb az lenne, hogy megelőzhetővé váljon, hogy a függő eljusson az alkoholizmus végstádiumába. Ahhoz azonban, hogy az idült alkoholizmust elkerüljük, időben kell cselekedni – a Felépülőkhöz szerencsére hozzátartozóként is fordulhatunk, elegendő a függőt később bevonni a folyamatokba. A 28 napos program intenzív, és olyan változásokat hozhat, amely nem bentlakásos program esetén nehezen tudna megtörténni. Hiába jár ugyanis a függő konzultációra egy héten többször, nap mint nap a megszokott környezetébe tér haza, ahol fokozottan ki van téve a csábításnak. Ezért ezt a négy hétig tartó programot egyfajta átmenetnek is tekinthetjük, ahol az alkoholbeteg új viselkedési módokkal felvértezve tér vissza megszokott életébe, és aktívan alakítani kezdi azt. Ajánlom tehát a felepulok.hu oldalt minden érintettnek. A barátnőm édesapjának pedig kívánom, hogy bekerüljön a programba, és hozza el a változást az egész család életébe.