2024.05.04.

Ezért éri meg pénzügyi tanácsadótól segítséget kérni

Sokszor felmerülő kérdés, hogy vajon a pénzügyi tanácsadótól kapott intelmek alapján hozzuk meg döntéseinket, vagy inkább saját magunk próbáljunk meg utánajárni a háttér-információknak. Az anyagi helyzetünket érintő elhatározások esetében persze mindenképpen azt szeretnénk, ha objektív tények alapján a legkézenfekvőbb megoldás mellett kötnénk ki végül. Ám amennyiben megbízunk valakit a feladattal, akkor attól tarthatunk, hogy valamelyik szolgáltató ajánlatát részesíti majd előnyben. Ez a gondolat legfőképp a régmúlt tapasztalatain alapul, ma már ugyanis a legkiválóbb szakemberek mindegyike független, ami egyben garancia is arra, miszerint kizárólag a mi érdekeinket tartják szem előtt. A Grantis csapata mögött nem áll pénzintézet, ingyenes konzultációik során pedig kizárólag arra fókuszálnak, hogy együttes erővel megtalálják az ügyfél céljainak és élethelyzetének a leginkább megfelelő konstrukciót. A költségeket pedig nem mi, hanem a szolgáltatók fizetik, méghozzá jutalékos formában, központilag szabályozott módon. Így a pártatlanság teljes mértékben garantált.

Milyen szempontokat vizsgál egy pénzügyi tanácsadó?

Ahhoz, hogy a lehető legjobb döntést meghozhassuk, tényezők tucatjait kell vizsgálnunk és ez egy hatalmas erőfeszítést igénylő feladat. Az egyik legnagyobb nehézséget pedig épp az okozza, hogy ma már óriási a különböző pénzintézetek által nyújtott kínálat, függetlenül attól, milyen eszközre is van épp szükségünk. Ezek közt eligazodni és megteremteni a kellő alapot az objektív összehasonlításhoz nagyon nehéz, kellő tapasztalat híján szinte lehetetlen. Ez azonban csupán a probléma egyik része. Egy független pénzügyi tanácsadó ugyanis a tények alapján dönt, míg mi magunk hajlamosak vagyunk inkább az érzelmeink alapján határozni. Persze vannak az életnek olyan területei, ahol ez jól is elsülhet, ám az anyagi jellegű kérdések jellemzően nem ilyenek. Egy szakemberrel folytatott konzultáció során tehát nem csak a hatalmas tapasztalat és a széles körű tudás jelent előnyt. Azért is éri meg pénzügyi tanácsadóval együtt kidolgozni a hosszú távú terveket, mert így biztosak lehetünk abban, hogy az elfogulatlan nézőpont megóv minket a hibás lépésektől. Ez lehet akár egy rosszul megválasztott cél, de ilyen egy túlságosan magas törlesztőrészlet is. Ami laikusként jó ötletnek tűnik, az sajnos könnyen lehet gazdasági szempontból akár katasztrofális is. Ugyanakkor sokkal szerencsésebb, ha ezt idejekorán a tudtunkra adja egy szakember, mintha a későbbiekben a saját bőrünkön tapasztaljuk. Ezért aztán nem csak az aktuálisan elérhető eszközök kínálatát kell vizsgálni, de a jelenlegi és a jövőben várható anyagi helyzetünket, személyes terveinket és a különféle kockázatokat is. Ehhez pedig a tárgyi tudás mellett rengeteg tapasztalat is szükségeltetik. Emiatt érdemes segítséget kérni milyen olyan elhatározás előtt, ami hatással lehet anyagi helyzetünkre.

Milyen esetekben lehet sorsdöntő egy pénzügyi tanácsadó segítsége?

A hosszú távú tervekkel a legfőbb probléma általában az, hogy nem realizálódik az emberekben eléggé, miszerint a vállalt következmények még akkor is aktuálisak lesznek, amikor esetleg már egészen más élethelyzetben leszünk. Kitűnő példa erre a hitelek kérdése és az egyes megtakarítási formák költségei. Egy hitelkonstrukció ugyan lehetővé teszi céljaink gyors elérését, ám sosem szabad megfeledkezni arról, hogy az árat ugyanúgy megfizetjük, csak a későbbiekben. Ilyenkor pedig nem csak arra kell kiemelt hangsúlyt fektetni, hogy milyen képet fest az aktuális helyzetünk, hanem gondolni kell a jövőre is. Az a törlesztőrészlet, amit most gond nélkül fizetni tudunk, az vajon nem okoz-e problémát egy tartós betegség, vagy munkanélküliség esetén? Amennyiben igen, akkor kiegészítő biztosítások segítségével ezt a kockázatot minimalizálni kell. Ugyancsak meg kell gondolni, miszerint például családalapítást követően lesz-e elég anyagi forrás a tervezett konstrukció finanszírozására. Egy független pénzügyi tanácsadó ezeket a szempontokat, sok más egyéb mellett mélyre hatóan vizsgálja. Ugyanakkor hiba lenne azt gondolni, hogy ezek a kérdések csak egy hitel esetében sorsdöntők. Amikor arra az elhatározásra jutunk, miszerint elkezdjük felépíteni időskori anyagi biztonságunk alapjait, akkor az egyik legnehezebb feladat megtalálni azt a megtakarítási formát, ami erre a legalkalmasabb. El kell döntenünk, pontosan milyen céllal vágunk bele, emellett pedig azzal is kalkulálni kell, hogy optimális eredményt csak kitartó és folyamatos befektetéssel érhetünk el. Ez azonban azt is jelenti, hogy éveken, gyakorta inkább évtizedeken át finanszíroznunk kell hónapról hónapra a választott eszközt, ami rendszeres kiadást jelent. Így akárcsak egy hitel esetében, itt is elemezni kell, mi az, ami még biztosan nem okoz majd anyagi nehézséget, a legnehezebb időkben sem. Egy független pénzügyi tanácsadó feladata tehát a komplett kép vizsgálata és éppen ezért kardinális jelentőségű igénybe venni ezt a segítséget.